W miniony czwartek (10 października) odbyła się kolejna, IX już edycja Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. Organizatorzy, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, nagradzają w ten sposób firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw. Uroczysta Gala z wręczeniem nagród odbyła się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. W tym roku wręczono siedem nagród.
Tak jak w poprzedniej edycji, w skład Kapituły Konkursu weszli przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. Reprezentowane są przez m.in.: Krajową Izbę Gospodarczą, Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Instytut Libertatis, Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator Forum Gospodarczego w Toruniu) czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne. Organizatorem konkursu jest również Agencja Impressarium.
- „Pracodawca Godny Zaufania” to inicjatywa zapoczątkowana w 2009 roku. Jej podstawowym celem jest promowanie wśród pracodawców odpowiedzialnej, zgodnej z normami europejskimi polityki pracowniczej i polityki socjalnej. Przez kilka lata udało się nagrodzić największe polskie firmy bardzo często realizujące ciekawe i przynoszące znakomite rezultaty programy skierowane do pracowników – mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Gala Konkursu została poprzedzona debatą pt. „Zawody wysokiego ryzyka i stresu – jak zapewnić optymalne warunki pracy dla przedstawicieli trudnych zawodów”, która poświęcona była zagadnieniom zapewniania bezpieczeństwa pracownikom zawodów wysokiego ryzyka, a także specyfice wyzwań w zawodach trudnych i niebezpiecznych – aspektom medycznym, psychologicznym i prawnym. W debacie wzięli udział przedstawiciele zawodów szczególnie narażonych na ryzyko i stres m.in.: Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej; Jerzy Godek, Członek Zarządu Emitel; st. bryg. mgr inż. Piotr Strawa, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a także Tomasz Kaszewski, lekarz medycyny, Centra Medyczne HARMONIA (Grupa LUX MED), które specjalizują się w zakresie mental health oraz Bartosz Graś, adwokat i wspólnik kancelarii Kijewski Graś.
Po debacie przyszedł czas na wyróżnienia. W obecnej edycji Konkursu wyróżniono następujące firmy: w kategorii Programy stażowe zwyciężyła firma Emitel za program stażowy skierowany do uczniów szkół średnich oraz studentów uczelni technicznych, który związany jest z główną działalnością firmy i skierowany do absolwentów oraz studentów ostatnich lat kierunków technicznych, związanych z telekomunikacją czy teletransmisją.
W kategorii Wolontariat nagrodzono firmę PGE Polską Grupę Energetyczną, za program Wolontariatu Pracowniczego PGE. Przez 5 lat trwania programu 740 Wolontariuszy PGE zrealizowało 220 własnych, autorskich projektów w całej Polsce i poświęciło ponad 57 000 godzin wolontariackich (co jest równe pracy jednego pracownika przez ponad 28 lat lub 28 pracowników przez rok - bez wynagrodzenia). Oprócz programu Wolontariatu Pracowniczego PGE, pracownicy włączają się także w akcje proekologiczne.
W kategorii Motywacja zwycięska okazała się firma Benefit Systems. Nagroda została jej przyznana za szeroki pakiet programów motywacyjnych skierowanych do pracowników z zakresu sportu, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, dofinansowania do studiów podyplomowych, bezpłatnych kursów językowych oraz szkoleń zawodowych.
W kategorii Edukacja nagrodzono firmę Żabka za program Akademia Żabki, czyli inicjatywę szkoleniową, na którą składają się bezpłatne, zaawansowane i specjalistyczne szkolenia w Polsce oraz za granicą. Część szkoleń oferowanych jest również poprzez platformę e-learningową.
W kategorii Bezpieczeństwo zwyciężyła Polska Agencja Żeglugi Powietrznej – za wprowadzenie, jako pierwsza instytucja w branży lotniczej w Polsce, politykę Just Culture. Zasady Just Culture, czyli sprawiedliwego traktowania, zostały wypracowane wraz ze stroną społeczną. Ich celem jest budowanie przestrzeni zaufania pracowników i zachęcanie osób do zgłaszania informacji dotyczących bezpieczeństwa, tak aby można było bezpośrednio reagować na sytuacje mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo lub potencjalnie niebezpieczne.
W kategorii Firma Przyjazna Niepełnosprawnym tytuł „Pracodawcy Godnego Zaufania” zdobyła Poczta Polska za wprowadzenie „Polityki zatrudniania osób z niepełnosprawnościami w Poczcie Polskiej”, stworzonej dla osób zatrudnionych jak i aplikujących na wszystkie stanowiska w Poczcie Polskiej. Jej głównym celem jest wyrównywanie szans w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo, przy współpracy z PFRON i Fundacją Aktywizacja w ramach projektu „Praca – Integracja”, w ciągu 2 lat – do końca 2019 r. – zakładane jest zatrudnienie 400 osób z niepełnosprawnościami na różnych stanowiskach.
W tym roku Kapituła Konkursu zdecydowała również o przyznaniu Nagrody Specjalnej „Pracodawcy Godnego Zaufania” dla firmy PwC za wszystkie działania skierowane do pracowników, w tym między innymi: program płatnych poleceń pracowniczych, ubezpieczenie zdrowotne, bogaty program kafeteryjny dla pracowników, szkolenia, cykliczne eventy fitness&beauty, karta sportowa, a także masaże w biurze.
- Cieszy nas dobra tendencja, że pracodawcy przykładają coraz większą wagę do komfortu pracy i starają się budować długofalowe partnerskie relacje z pracownikami. To dobry sygnał dla polskiej gospodarki gdyż dzięki lepszym warunkom pracy i większemu zaangażowaniu pracowników, rośnie ich efektywność i kreatywność - podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
W Konkursie wyróżniono również dziennikarzy, dla których tematyka pracownicza jest bardzo bliska. Nagrodę „Pracodawca Godny Zaufania” w kategorii dziennikarskiej otrzymali: Anna Popek, dziennikarka i prezenterka telewizyjna oraz dziennikarz RMF FM - Michał Dobrołowicz.
Anna Popek została wyróżniona za promowanie dobrych praktyk przez pracodawców w relacjach z pracownikami, a także potrzebę edukowania społeczeństwa na temat odpowiedzialnej polityki pracowniczej w takich programach jak, m.in. Wstaje Dzień czy Pytanie na Śniadanie.
Michał Dobrołowicz został doceniony za zaangażowanie w problemy społeczne i pracownicze, obecność blisko bieżących problemów, takich jak protesty lekarzy rezydentów, fizjoterapeutów, pielęgniarek. W swojej karierze prowadził również program „Twoje niesamowite miejsce”, który przybliżał słuchaczom tajniki ciekawych zawodów.
Inicjatywa odbywa się w tym roku pod patronatem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Sponsorem Gali jest firma Kapsch Telematic Services, Diaverum, Polonus sp. z o. o. – właściciel marki „Polonaise”.
Patronat medialny nad IX edycją Konkursu objęli: „Polska The Times”, „Gazeta Polska”, „Super Biznes” - dodatek ekonomiczny „Super Expressu”, agencja informacyjna ISBnews, Polskie Radio Program 3., RaportCSR.pl, Kurier365.pl, Biznesciti.com i Katolickie Radio Podlasie.
Link do strony artykułu: https://2fstatic.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/konkursu-pracodawca-godny-zaufania-rozstrzygniety